POLITYKA: Las rąk na ratunek Lasu Rąk. Aktywiści próbują ocalić galerię rękodzieła
Las Rąk, warszawska galeria rękodzieła, nieraz bywała nieformalnym punktem kontaktowym dla aktywistów obywatelskich. Przez pandemię grozi jej bankructwo.
Chodzi o Las Rąk – Laboratorium Rękodzieł, kameralny sklep zajmujący zaledwie 35 m kw. w lokalu przy ul. Chmielnej w Warszawie. Na tej małej powierzchni swoje prace wystawia blisko 500 twórców, a w sprzedaży jest ok. 5 tys. produktów: biżuterii, ceramiki, drobnej galanterii, pluszaków, szmacianych lal i pamiątek.
DZIENNIK POLSKI: Galeria "Las Rąk" przez lata pomogła setkom ludzi. Teraz sama jest w tarapatach
Galeria "Las Rąk" powstała 10 lat temu w Warszawie, skupiając niemal 500 rzemieślników z całego kraju. Członkowie angażowali się w akcje pomocowe dla osób niepełnosprawnych, domów dziecka. W obliczu epidemii koronawirusa, galeria może zostać zamknięta.
Warszawskie Laboratorium Rękodzieł "Las Rąk" mieści się przy ulicy Chmielnej 9. Można tam znaleźć wiele niesamowitych rzeczy, m.in. oryginalną biżuterię, meble, dodatki, ceramikę czy obrazy. Wszystkie przedmioty są ręcznie robione.
WIELE LITER: Nadszedł trudny czas dla miejsca, które powstało z miłości do ludzi
Zlokalizowana w samym centrum Warszawy galeria rękodzielnicza Las Rąk to stanica, ostoja i zbiorowisko przecudnie utalentowanych dłoni . W tym roku mieli świętować swoje dziesiąte urodziny.
Przetrwali przez trudny handlowo styczeń luty i marząc o wiośnie. Niestety, wiosną zaskoczyła wszystkich epidemia koronawiursa i jej skutki. Jak podkreślają przedstawiciele Lasu Rąk, na początku było “tylko” bardzo trudno, ale teraz muszą skonfrontować się z rzeczywistością.
POLSKA. THE TIMES: Galeria "Las Rąk" przez lata pomogła setkom ludzi. Teraz sama jest w tarapatach
Galeria "Las Rąk" powstała 10 lat temu w Warszawie, skupiając niemal 500 rzemieślników z całego kraju. Członkowie angażowali się w akcje pomocowe dla osób niepełnosprawnych, domów dziecka. W obliczu epidemii koronawirusa, galeria może zostać zamknięta. Warszawskie Laboratorium Rękodzieł "Las Rąk" mieści się przy ulicy Chmielnej 9. Można tam znaleźć wiele niesamowitych rzeczy, m.in. oryginalną biżuterię, meble, dodatki, ceramikę czy obrazy...
ONET: Najstarsza galeria rękodzielnicza w Warszawie potrzebuje pomocy. "Nie mamy wyjścia"
Powstała z miłości do ludzi i skupia blisko 500 rzemieślników z całej Polski, którzy zawsze byli zaangażowani w działalność społeczną i akcje pomocowe m.in. dla domów dziecka, domów samotnej matki czy osób niepełnosprawnych. Teraz galeria "Las Rąk" w Warszawie, bo o niej mowa, sama potrzebuje pomocy. W efekcie epidemii koronawirusa temu kultowemu miejscu grozi zamknięcie. Ruszyła właśnie akcja pomocowa i internetowy bazarek z licytacjami.
Las Rąk. Kilkadziesiąt tysięcy cudownych rzeczy na kilku metrach kwadratowych wyjątkowego sklepu [Rozmowa]
Piękne i oryginalne przedmioty wykonane przez ponad 600 rękodzielników - artystów i handmejdowców. Znajdujący się przy ul. Chmielnej Las Rąk to miejsce, które powstało z pasji do tworzenia, szacunku do tego, co tworzą utalentowane dłonie i potrzeby "zarażania" niepowtarzalnymi i ręcznie wytworzonymi przedmiotami.
Las w środku miasta
Las Rąk to miejsce, gdzie twórcy rękodzieła spotykają się z jego miłośnikami – w galerii, internecie, na warsztatach i imprezach. Szybko się rozrasta, bo ręczna robota cieszy się coraz większym prestiżem.
Dobre Miejsce: Las Rąk, czyli laboratorium rękodzieła
Istnieje od czterech lat i jest handmade’ową galerią w pełni demokratyczną. Co to znaczy? Ponad podziałami, także tymi estetycznymi. Tu wygrywa wszystko, bo każdy może przyjść i wybrać coś dla siebie. Jedno jest pewne - nie stawiamy krzyżyka na niczym, co pochodzi z tego miejsca. Absolutny designerski odjazd. W nowym roku polecamy jak zawsze, tylko Dobre Miejsca.
Rękodzieło robi karierę
Według Zofii Borucińskiej rękodzielnictwo jest dla wielu osób terapią, daje możliwość wyrażenia siebie, pole dla wyobraźni. Stwarza kanał ujścia pozytywnych emocji. Ci, którzy tego próbują, są często zaskoczeni, jak wiele potrafią. I mówią, że warto dać się tym zaskoczyć.
Las Rąk
- Brakowało miejsca, gdzie można wejść, gdy cierpi się na deficyt czasu i powiedzieć ratunku. Rzucić trzy zdania charakterystyki, określić budżet i coś oryginalnego sobie upolować – tłumaczy Zofia Borucińska-Hrycyk, założycielka laboratorium rękodzieł.
Las Rąk – galeria rękodzieła i „recyklingu”
Reklamowany jako pierwsza w Polsce stacjonarna galeria rękodzielnicza „Las Rąk” znajduje się w ścisłym centrum miasta. Na miejscu okazuje się, że wewnątrz nie ma takiej rzeczy, której artyści nie potrafiliby wykorzystać po raz drugi.