Las Rąk to inicjatywa, która 10 lat temu rzuciła wyzwanie twórcom ludowym – sklep zaproponował alternatywę dla tradycyjnych wyrobów i sprzedaje nowoczesne, unikatowe rękodzieło. Las Rąk – Laboratorium Rękodzieł współpracuje z ok. 500 polskimi rzemieślnikami i artystami, w swojej ofercie ma m.in. duży wybór biżuterii, artystyczną ceramikę, torby, portfele czy „nerki” (m.in. szyte z materiałów z odzysku), nietypowe pluszaki, barwne chusty czy poduszki, paski, zdjęcia czy grafiki, figurki i przedmioty ze szkła, przypinki, breloczki, bransoletki, szmaciane lalki, zakładki do książek… Blisko pięć tysięcy projektów i wzorów przedmiotów ze śmiałymi kolorami i hasłami sprawiają, że klienci mają ogromny wybór, a jeśli go zabraknie mogą zamówić określony produkt w dedykowanej tylko dla siebie odsłonie (np. w ulubionym kolorze, z wykorzystaniem konkretnych materiałów czy z własnym napisem).
Pomysłodawczynią całego przedsięwzięcia jest Zofia Borucińska, która nie tylko chciała zjednoczyć polskich twórców ale także stworzyć im stałą, wspólną, przestrzeń wystawienniczą i sprzedażową. Jej sklep mieści się obecnie w centrum Warszawy, przy głównej trasie turystycznej, przy ul. Chmielnej 9.
Las Rąk, jako koncepcyjna przestrzeń wspólnoty, wielokrotnie otwierał się także na innych – brał udział w warsztatach aktywizacji zawodowej w całej Polsce, akcjach pomocowych dla domów dziecka czy domów samotnej matki, inicjatyw dotyczących osób wykluczonych, w szkoleniach dla niepełnosprawnych, głuchoniemych i niewidomych. Wspierał także niektóre akcje aktywistów obywatelskich stanowiąc nieformalny punkt pomocowy i kontaktowy.
Las Rąk doprowadził do odnowienia zainteresowania współczesnym designem użytkowym, także tym z licznymi odniesieniami do polskiej kultury ludowej. Produkty wystawiane w tej galerii cieszą się zainteresowaniem nie tylko wśród turystów zagranicznych, ale i warszawiaków. Ale Las Rąk sprzedaje wysyłkowo swoje towary także w całej Polsce. Jest bowiem zarówno fizycznym, jak i wirtualnym miejscem dla każdego, kto ceni polskich twórców, chce kupić oryginalną nieprodukowaną masowo zabawkę, ozdobić mieszkanie wyjątkowymi wzorami, mieć niespotykaną galanterię czy biżuterię. Na rynku nie funkcjonuje obecnie żadna galeria z podobną ofertą rękodzieła.
Niestety w marcu 2020 roku, gdy wybuchła pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 i w Polsce zarządzono całkowity lockdown, Las Rąk zaczął przeżywać swoje pierwsze poważne kłopoty finansowe. Na Chmielnej, gdzie obowiązuje tylko ruch pieszy, galerię rękodzieła otaczają pozamykane restauracje, ulica stała się martwa, nieodwiedzana, a sprzedaż towarów spadła o 99%.
Dramatyczna sytuacja niezwykłego projektu Zofii Borucińskiej poruszyła wielu jej klientów i przyjaciół, którzy próbują w akcji pomocowej uratować tę inicjatywę. Zbiórka społecznościowa ma pokryć wciąż rosnące zadłużenie czynszowe, uratować miejsca pracy i… dać kolejną szansę polskim twórcom rękodzieła.
Wejdź na zbiórkę społecznościową „Ratujemy Las Rąk – Laboratorium Rękodzieł”: https://zrzutka.pl/ratujemy-las-rak-laboratorium-rekodziel